umow sie na wizyte 22/ 861 56 63

Warszawa - Bemowo

Dermatologia kliniczna i Alergologia

Dermatologia Kliniczna i Alergologia

Trądzik Różowaty

Trądzik Różowaty nie musi być chorobą na całe życie. Umów się na wizytę i rozpocznij leczenie jak najszybciej.

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji. Podłożem zmian skórnych jest zwykle tzw. skóra naczynkowa, która poprzedza rozwój zmian. U większości pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe ( rumień, teleangiektazje ). Zmiany te przeważnie pojawiają się w wieku 30-40 lat, natomiast grudki, krosty, nacieki zapalne występują częściej po 45 roku życia.

Okres zmian typowo naczyniowych może na wiele lat wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian trądziku różowatego. Pierwsze objawy obserwuje się niekiedy około 20 roku życia. Dotyczy to szczególnie osób, u których dochodziło do nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. W okresie tym może występować dyskretny rumień, teleangiektazje. Dominującym objawem jest napadowe czerwienienie się skóry twarzy.

W zależności od zaawansowania choroby i postaci klinicznej chorzy wymagają nie tylko stosowania preparatów miejscowych ale także doustnej antybiotykoterapii. W ciężkich postaciach, gdy dochodzi do powstawania zmian guzowatych rozważa się leczenie doustne izotretinoiną. Leczeniem wspomagającym, szczególnie przy nasilonych zmianach rumieniowych, teleangiektazjach jest laserowe zamykanie naczyń.

Zapytaj o wolny termin