zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00
Mezoterapia Warszawa - Dermedicus
umow sie na wizyte 22/ 861 56 63
zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00

Dermatologia estetyczna

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość to dla pacjentów istotny problem nie tylko medyczny, kosmetyczny, ale także psychologiczny. Dolegliwości są związane z nadczynnością gruczołów ekrynowych, które mają działanie termoregulacyjne.

Ze względu na etiologię wyróżnia się nadpotliwość pierwotną i wtórną.

Nadpotliwość pierwotna dotyczy ok. 3% populacji, jest niewidomego pochodzenia, najczęściej efektem bodźców emocjonalnych.

Nadpotliwość wtórna towarzyszy najczęściej innych chorobom ogólnoustrojowym o podłożu endokrynologicznym (cukrzyca, nadczynność tarczycy), neurologicznym (choroba Parkinsona), onkologicznym, infekcyjnym, ale może także być skutkiem przyjmowania niektórych leków.

Po wykluczeniu chorób ogólnoustrojowych i przy braku skuteczności stosowania miejscowych antyperspirantów do rozważenia są iniekcje toksyny botulinowej.

Metoda jest bardzo skuteczna i komfortowa dla pacjenta. Śródskórnie podana toksyna butulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych i gruczoły potowe nie odbierają impulsów z układu nerwowego. Sprawia to , że nie są pobudzane do wydzielania potu i przestają go produkować.

Zabiegi wykonuje się w leczeniu nadpotliwości pach oraz dłoni i stóp. Efekt terapeutyczny zabiegu odczuwalny jest po ok. 7 dniach i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, a uzależnione jest to od indywidualnej zdolności organizmu do regeneracji włókien nerwowych unerwiających gruczoły potowe.

Dla poprawy komfortu pacjenta przed zabiegiem stosujemy miejscowo na skórę krem znieczulający.

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, pacjent może odczuwać pieczenie skóry w miejscu iniekcji i mogą pojawić się drobne „siniaczki”. Mogą też wystąpić przejściowe utrudnienia w wykonywaniu precyzyjnych czynności po podaniu toksyny butulinowej na dłonie.

Po zabiegu zaleca się ubranie czystej bluzki, po zabiegu na stopach czystych skarpetek, a po zabiegu na dłoniach - bawełnianych rękawiczek.

Przeciwskazania do zabiegu:

  • ciąża, okres karmienia

  • choroby płytki nerwowo-mięśniowej (np. myastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona)

  • czynna choroba nowotworowa

  • zażywanie niektórych leków np. cyklosporyny, aminoglykozydy (streptomycyna, neomycyna, gentamycyna), D-penicylaminy, aminochinoliny, leków przeciwmalarycznych (np. chlorochina, hydroksychlorochina), leków znieczulających (np. sukcynylocholina, pankuronium, tubokuraryna),  linkomycyny, tetracykliny, polimyksyn. Leki należy odstawić na 7 dni przed zabiegiem

  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)

  • zakażenie skóry w miejscu iniekcji

KONTAKT
DERMedicus  Dermatolog Bemowo
DERMedicus Dermatolog Bemowo
ul. R. Popiołka 6, 01-496 Warszawa / Bemowo
(wejście od ul.Piastów Śląskich)