zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00
Mezoterapia Warszawa - Dermedicus
umow sie na wizyte 22/ 861 56 63
zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00

Dermatologia kliniczna

Trądzik zwykły i blizny potrądzikowe

Podejmij z nami walkę o dobre samopoczucie. Pomożemy Ci wyeliminować problem trądziku i przywrócić radość spotykania się ze znajomymi.

Trądzik zwykły i blizny potrądzikowe

Ze względu na umiejscowienie zmian, szczególnie na twarzy (u 90% chorych), przewlekły przebieg i rozwijający się niejednokrotnie uraz psychiczny, trądzik stanowi istotny problem dla chorych, wymagający od nich długotrwałego, często kilkumiesięcznego a nawet kilkuletniego leczenia.

Trądzik młodzieńczy jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych. Dotyczy on przede wszystkim osób młodych (60-80% chłopców i 30-50% dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego), jednakże coraz częściej obserwowany jest rozwój pierwszych zmian skórnych po 20. roku życia z tendencją do przedłużonego utrzymywania się wykwitów nawet do czwartej dekady życia.

Problem trądziku pospolitego dotyka już nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe – głównie kobiety pomiędzy 30 a 45. rokiem życia. Mówimy wówczas o trądziku dorosłych.

Leczenie trądziku warszawa jest w Dermedicus Dermatolog Bemowo wielokierunkowe. Celem terapii jest zmniejszenie produkcji łoju w gruczołach łojowych, zmniejszenie nadmiernego rogowacenia w obrębie gruczołów łojowych oraz zahamowanie namnażania się bakterii Cutibacterium acnes (wcześniej Propionibacterium acnes), a także działanie przeciwzapalne.

Zaniechanie leczenia niejednokrotnie może prowadzić do powstania różnych defektów kosmetycznych, szpecących blizn i przebarwień. Chorzy wymagają oprócz leczenia miejscowego także kilku kolejnych kursów leczenia antybiotykami.

W najcięższych postaciach trądziku, opornych na prawidłowo przeprowadzone standardowe leczenie, szczególnie za skłonnością do bliznowacenia, bardzo skutecznym lekiem okazał się kwas 13-cis witaminy A (isotretinoina).

Izotretinoina wpływa na wszystkie mechanizmy odgrywające rolę w patogenezie trądziku. Powoduje zmniejszenie wydzielania łoju, normalizuje procesy keratynizacji ujść jednostek włosowo-łojowych, przez co zapobiega powstawaniu zaskórników oraz ogranicza namnażanie się Cutibacterium acnes w gruczołach łojowych.

Przeciwskazania do leczenia isotretynoiną doustną:

  • nadwrażliwość na izotretynoinę, orzeszki ziemne, soję lub którykolwiek składnik preparatu

  • ciąża i okres laktacji

  • niewydolność wątroby

  • hiperwitaminoza A

  • zwiększenie stężenia lipidów we krwi

  • równoległe stosowanie antybiotyków tetracyklinowych.

Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia i 1 miesiąc po jego zakończeniu. Przed rozpoczęciem leczenia oraz w trakcie kuracji należy kontrolować czynność wątroby i lipodogram.

W leczeniu trądziku i zapobieganiu powstawania niepożądanych defektów w postaci blizn i przebarwień stosujemy różnego rodzaju zabiegi:

Stosowane zabiegi pobudzają skórę do regeneracji i wyrównują powierzchnię skóry zmniejszając widoczność blizn potrądzikowych.

Blizny potrądzikowe z reguły są bardzo głębokie i do ich spłycenia potrzeba serii zabiegów. Dermedicus Dermatolog Bemowo - profesjonalne leczenie trądziku Warszawa.

KONTAKT
DERMedicus  Dermatolog Bemowo
DERMedicus Dermatolog Bemowo
ul. R. Popiołka 6, 01-496 Warszawa / Bemowo
(wejście od ul.Piastów Śląskich)