zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00
Mezoterapia Warszawa - Dermedicus
umow sie na wizyte 22/ 861 56 63
zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00

Inne zabiegi i badania

Badanie mikologiczne

Badanie mikologiczne w dermatologii

Badanie mikologiczne

Badania mykologiczne ( badania mikologiczne )

W naszej klinice wykonujemy specjalistyczne badanie mykologiczne ( badania mikologiczne ). W dermatologii przeprowadza się je po to, aby określić, jaki rodzaj grzyba odpowiada za grzybicę skóry. To nieprzyjemne schorzenie może dotyczyć zarówno naskórka, jak i tkanki podskórnej, błony śluzowej, a także paznokci czy włosów. Prawidłowa diagnoza grzybicy pozwala na skuteczne dobranie leczenia i szybkie efekty podjętej terapii.

 

Kiedy warto wykonać badanie mykologiczne?

Lekarz dermatolog zleca badania mykologiczne wówczas, gdy podejrzewa, że powodem chorobowych zmian skórnych jest właśnie grzyb. Takie badanie w dermatologii przeprowadza się również po to, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki gatunek grzyba odpowiada za grzybicę skóry, włosów bądź paznokci. Ta wiedza pomaga specjalistom dobrać adekwatne leczenie.

 

Przebieg dermatologiczne badania mykologicznego 

W badaniu mykologicznym, który czasami nazywany jest badaniem mikologicznym, wyróżniamy dwa etapy. W pierwszym etapie pobraną tkankę diagnosta ogląda pod mikroskopem. Określa wówczas zewnętrzny oraz wewnętrzny obraz tkanki oraz zarodników. Dzięki temu można rozpoznać, co spowodowało chorobę. Drugi etap badania to posiew, który polega na namnożeniu kolonii grzyba na odpowiednim dla niego podłożu. Wyniki badania mykologicznego wykonywanego pod mikroskopem dostępne są tuż po badaniu, na posiew czeka się z kolei nawet kilka tygodni.

 

Aby badanie dermatologiczne tego typu było możliwe, lekarz pobiera fragment zmiany chorobowej. Gdy podejrzewa się grzybicę naskórka, to przedmiotem badania mykologicznego są elementy pęcherzyków objętych grzybem. Do badania pobiera się także włosy. Jeśli zmianą chorobową dotknięte są miejsce pokryte błoną śluzową, jak np. szyjka macicy, cewka moczowa, napletek czy jama ustna, materiał pobierany jest za pomocą specjalnego jałowego drucika.

 

O czym warto pamiętać przed badaniem mykologicznym?

Badanie mikologiczne nie jest bolesne ani inwazyjne i trwa zaledwie kilka minut. Nie trzeba się do niego w żaden specjalny sposób przygotowywać - ważne jest jednak, aby nie myć miejsca ze zmianą chorobową w dniu badania. Warto też pamiętać, że jeśli stosowane są już leki na grzybicę, to mogą one wpłynąć na wyniki. Dlatego rekomenduje się, by badanie przeprowadzić albo przed leczeniem, albo dwa tygodnie po zakończeniu farmakoterapii.

 

Badanie mikologiczne pozwala dokładnie ustalić przyczynę choroby i zastosować odpowiednią terapię.

Dla zapewnienia odpowiedniego leczenia bardzo ważna jest dokładna diagnostyka i ustalenie czynnika powodującego chorobę. Wykonanie badania mikologicznego zmian podejrzanych o etiologię grzybiczą pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii i skrócenie okresu leczenia.

W tym celu potrzebne może być pobranie materiału do badania z naskórka, paznokci, włosów, czy błon śluzowych.

Przygotowanie do badania - nie należy stosować leków przeciwgrzybicznych przez co najmniej siedem dni przed planowanym badaniem mikologicznym.

 

Kriochirurgia 

Kriochirurgia to jeden z zabiegów wykonywanych w naszej klinice Dermedicus w Warszawie. Ta metoda lecznicza polega na miejscowym niszczeniu chorych tkanek - w sposób kontrolowany - poprzez jej zamrażanie. To zupełnie bezpieczna terapia, którą charakteryzuje duża skuteczność. Co ważne, nie jest inwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji pozabiegowej.

 

Jakie są wskazania do kriochirurgii? 

Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia zabiegu kriochirurgii. Zaliczają się do nich: włókniaki miękkie, brodawki łojotokowe, brodawki wirusowe, brodawki płciowe, przerost gruczołów łojowych, mięczak zakaźny, niektóre przypadki rogowacenia słonecznego, ziarniniaki obrączkowate, blizny przerosłe i bliznowce, leukoplakia błon śluzowych narządów płciowych oraz jamy ustnej, wybrane zmiany przerostowe skóry oraz inne zmiany skórne.

 

Przebieg zabiegu kriochirurgicznego 

Zabiegi kriochirurgiczne w naszej klinice w Warszawie wykonujemy z zastosowaniem profesjonalnego aparatu, który zasilany jest ciekłym azotem. Zabieg polega na miejscowym i kontrolowanym niszczeniu tkanek objętych chorobą - wskutek ich zamrażania. W efekcie kriodestrukcji chora tkanka oddziela się od zmienionej chorobowo, wymrożonej tkanki. Warto podkreślić, że zabieg ten jest nieinwazyjny, a miejsca, które mu poddano, szybko się goją. W przypadku dużych i głębokich zmian może być konieczne powtórzenie zabiegu po około dwóch tygodniach. 

KONTAKT
DERMedicus  Dermatolog Bemowo
DERMedicus Dermatolog Bemowo
ul. R. Popiołka 6, 01-496 Warszawa / Bemowo
(wejście od ul.Piastów Śląskich)