zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00
Mezoterapia Warszawa - Dermedicus
umow sie na wizyte 22/ 861 56 63
zapisy telefoniczne:
Warszawa Bemowo
9.00 - 19.00

Dermatologia kliniczna

Atopowe zapalenie skóry

Rozpocznij z nami leczenie i dowiedz się jak pielęgnować skórę, aby zniwelować skutki choroby i uchronić się przed zaostrzaniem jej objawów.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS ) jest przewlekłą, nawrotową i niezakaźną chorobą zapalną, która zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie i może utrzymywać się przez całe życie. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji.

Należy do najczęściej występujących schorzeń skóry na świecie, dotyczy około 15–30% dzieci (dostępny u nas: dermatolog dziecięcy bemowo) i 2–10% dorosłych. Jest wynikiem złożonych interakcji pomiędzy czynnikami genetycznymi, epigenetycznymi, środowiskowymi i immunologicznymi z towarzyszącym defektem bariery naskórkowej.

Dominujące objawy chorobowe to silny świąd i suchość skóry z towarzyszącymi zmianami rumieniowo-zapalnymi, a w fazie przewlekłej pogrubienie i złuszczanie naskórka.

Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w zgięciach łokciowych, kolanowych, szyi, ale mogą zajmować skórę całego ciała. Charakter zmian skórnych zależy od wieku.

Przewlekły przebieg choroby i towarzyszący świąd wpływają na obniżenie jakości życia nie tylko pacjentów, ale także ich rodzin.

Podstawą leczenia jest codzienna, regularna terapia emolientowa, która powoduje przywrócenie zaburzonej funkcji bariery naskórkowej wraz z leczeniem przeciwzapalnym i równoczesnym unikaniem alergenów i czynników drażniących.

W powodzeniu terapii bardzo ważna jest ścisła współpraca lekarza z pacjentem. W tym celu w czasie konsultacji nie tylko zalecamy odpowiednie leczenie, ale staramy się dokładnie wyjaśnić pacjentowi na czym polega jego choroba, jak dobrać odpowiednią pielęgnację skóry aby odbudować odpowiednią barierę skórną oraz przez dokładny wywiad staramy się ustalić czynniki wpływające na zaostrzenie zmian skórnych.

 

KONTAKT
DERMedicus  Dermatolog Bemowo
DERMedicus Dermatolog Bemowo
ul. R. Popiołka 6, 01-496 Warszawa / Bemowo
(wejście od ul.Piastów Śląskich)